Part #: CS-DPT25SPKG-13-D
In StockFree Shipping
Quantity
1
Fitment Verified
Checkout
Carli Pintop 2.5 shocks optimize performance in robust ¾-ton and 1-ton platforms. They feature Carli-specific valving, machined/polished 17-4 stainless shafts, and a 2.5” shock body that delivers 55% more piston surface than a 2.0” shock.
Carli Pintop 2.5 Remote Reservoir Shock Set - 3.25in Lift - 13-22 Ram 3500 - Diesel
Carli Pintop 2.5 Remote Reservoir Shock Set, 3.25” Lift, 13-22 Ram 3500, Diesel
Carli custom-tuned valving and 17-4 stainless steel shock shafts
Tuned specifically for 13+ Ram 3500 Diesel trucks.
Includes Carli reservoir mounts.
Shock Absorber Set
CS-DPT25SPKG-13-D
Description
Carli Pintop 2.5 shocks optimize performance in robust ¾-ton and 1-ton platforms. They feature Carli-specific valving, machined/polished 17-4 stainless shafts, and a 2.5” shock body that delivers 55% more piston surface than a 2.0” shock. Carli Pintop 2.5 Remote Reservoir Shock Set - 3.25in Lift - 13-22 Ram 3500 - Diesel Carli Pintop 2.5 Remote Reservoir Shock Set, 3.25” Lift, 13-22 Ram 3500, Diesel Carli custom-tuned valving and 17-4 stainless steel shock shafts Tuned specifically for 13+ Ram 3500 Diesel trucks. Includes Carli reservoir mounts. Shock Absorber Set CS-DPT25SPKG-13-D