Part #: AS-F45SPKG-CS20IFP-A
In StockFree Shipping
Quantity
1
Fitment Verified
Checkout
Carli Proprietary Tuning based around the specific weight of the 05+ F250/350 diesel and designed to pair with Carli 4.5"/5.5" springs, these shocks will ensure a great ride.
The Carli-SPEC Ford 4.5"/5.5" Commuter shock package is perect for those who desire a fantastic on-road ride and don't plan to off-road their vehicle.
Corrosion-rsistant 2.0 aluminum body ensures a long lasting finish and a clean look.
Carli Commuter Shock Set, 4.5/5.5” Lift, 2005-23, Ford F250/F350, Diesel
Improved suspension travel over factory with 11" up front and 13.8" rear.
Carli 05-23 Ford F250/350 SD Commuter Shock Set 4.5/5.5in Lift
AS-F45SPKG-CS20IFP-A
Shock Absorber Set
Description
Carli Proprietary Tuning based around the specific weight of the 05+ F250/350 diesel and designed to pair with Carli 4.5"/5.5" springs, these shocks will ensure a great ride. The Carli-SPEC Ford 4.5"/5.5" Commuter shock package is perect for those who desire a fantastic on-road ride and don't plan to off-road their vehicle. Designed with on-road, in town, highway and towing / hauling in mind while being easy on the wallet, these are great for all-around comfort. Corrosion-rsistant 2.0 aluminum body ensures a long lasting finish and a clean look. Carli Commuter Shock Set, 4.5/5.5” Lift, 2005-23, Ford F250/F350, Diesel Improved suspension travel over factory with 11" up front and 13.8" rear. Carli 05-23 Ford F250/350 SD Commuter Shock Set 4.5/5.5in Lift AS-F45SPKG-CS20IFP-A Shock Absorber Set